تبلیغات
مرجع اطلاعات و فناوری
    RSS

مودم دروازه ارتباطی ما با جهان است. به زبان ساده تر مودم یک وسیله موسوم به سخت افزار است که به کامپیوتر شخصی اضافه می شود و تفاوتی از لحاظ نسبت با دیگر وسایل سخت افزاری ندارد.

 مثلا چاپگر با فراهم آوردن توان امکان چاپ آثار تهیه شده توسط کامپیوتر  و با استفاده از  نرم افزارهای  کاربردی متنوع توان کاری کامپیوتر را زیاد می کند به  همین ترتیب یک مودم متصل به کامپیوتر شخصی هم امکان کارهایی را می دهد که  بدون ان به هیچ وجه ممکن نخواهد بود . دلیل اصلی به کارگیری مودم فراهم آوردن امکان ارتباط کامپیوتر شخصی با کامپیوتر های دیگر از طریق خطوط استاندارد تلفن است که وظیفه اولیه و اصلی هر مودم به حساب می آید.

برای توضیحات به ادامه ی مطلب بروید


مودم و استانداردهای آن

 مودم :یک «مودم » دستگاهی است که دوکامپیوتر را قادر می سازد از طریق خطوط تلفن با هم  ارتباط برقرار کنند . با استفاده از یک مودم ( که یک کارت است در داخل کامپیوتر شما یا اینکه «خارجی»است ودر کنار کامپیوتر شما قرار می گیرد )شما می توانید با استفاده از خطوط تلفن منزل یا محل کار خود با شرکتی که خدمات اینترنت را از آن می گیرید ارتباط برقرار کنید .روش اتصال به اینترنت این است.


 اینکه شما چه نوع مودمی می خرید واینکه این مودم داخلی است (یعنی یک کارت است که داخل کیس یا جعبه کامپیوتر وصل می شود ) یا خارجی ( یعنی یک جعبه مستقل دارد که خارج  از کیس است و توسط کابل به کیس وصل می شود ) چندان مهم نیست ، حتی  مودم شما  می تواند یک کارت PC باشد که داخل یک کامپیوتر کیفی می شود .

آنچه که مهم است سرعت مودم معمولا بر حسب واحد bps یا «بیت در ثانیه » بیان می شود .

 هر چه تعداد bps ها بیشتر باشد سرعت مودم بیشتر است و هر چه سرعت مودم بیشترباشد ورقهای وب زودتر روی صفحه تصویر مونیتور شما ظاهر می شوند وشما از کار در وب بیشتر لذت خواهید برد . بعضی از کاربردهای اینترنت بویژه دیدن برنامه های شبکه های  تلویزیونی یا گوش کردن به برنامه های رادیویی بصورت زنده ، نیز با سریعتر شدن مودم ، بهتر ویکنواخت انجام می شوند .البته باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که مودم سریعتر ،گرانتر است .
اکثر مودمهایی که از طریق خطوط تلفن کار می کنند دارای یکی از سرعتهای زیر هستند:

§ 9600 bps

§ 14400 bps ( K 4/14)

§ 288 pbs(28/8K)

§ 33600 pbs(33/6K)

§ 56000 pbs

حداقل سرعت لازم برای کار در اینترنت (که شامل کار در وب هم می شود ) 14/4Kاست .

در هنگام انتخاب یک مودم 56K شما باید یک مورد خاص را هم در نظر بگیرید که در مورد مودمهای با سرعت کمتر نیازی به آن نیست وآن «استانداردی است که مودمهای 56K از آن پیروی می کنند »


این هم یک مودم جیبی...


 همه مودمهای 56K جدید ساخته شده برای کامپیوترهای IBM ومکینتاش از یک استاندارد جدید به نام V-90 پیروی می کنند اما مودمهای 56K قدیمی تر از یکی از دو استاندارد قدیمی تر :V-90:X2 یا kflex استفاده می کنند (معمولا روی جعبه مودم ، استاندارد آن نیز نوشته می شود ) .
 
 شرکتی که  خدمات اینترنت را  به شما ارائه می دهد باید  بتواند از همان استانداردی  که مودم  شما تدارد پشتیبانی کند؛مثلا اگر مودم شما با استاندارد V-90 کار می کند  شرکتی که شما را به اینترنت متصل می کند نیز باید با استاندارد V-90 کار کند ؛ در غیر اینصورت سرعت دسترسی شما به اینترنت 56K نخواهد شد. (اگر استاندارد کاری مودم شما با شرکت خدمات اینترنت شما متفاوت باشد باز هم مودم شما کار خواهد کرد اما سرعت آن کمتر خواهد شد مثلا 28/8K یا 36/6K خواهد شد .) از آنجاییکه استاندارد V-90بعنوان استاندارد کاری فعلی وفردای مودمها انتخاب شده است پس   اکثر شرکتهایی که خدمات اینترنت را با سرعت 56K  ارائه می دهند هم اکنون از این استاندارد استفاده می کنند . بنابراین در حین خریدن یک مودم 56K دقت کنید که استاندارد کاری آن V-90باشد.

اما اگر یک مودم کارکننده با استاندارد X2یا kflex دارید نباید نگران شوید زیرا متوجه خواهید شد که اکثر شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنت از این استانداردها نیز پشتیبانی می کنند (یعنی هم از V-90 پشتیبانی می کنند هم از این دو استاندارد قدیمی تر ). اما این موضوع تا ابد ادامه نخواهد داشت . خوشبختانه مودمهای کارکننده با استانداردهای X2 وkflex را می توان به V-90 ارتقاءداد (یا به اصطلاح « Upgrade کرد »).برای آنکه بدانید مودم شما از این گروه است یا خیر با کارخانه سازنده آن تماس بگیرید.

به خاطر داشتن این نکته مهم است که سرعت بیشتر مودم همیشه هم باعث بیشتر شدن سرعت کار در اینترنت نمی شود .عوامل بسیاری هستند که ممکن است باعث شوند سرعت یک مودم 33/6K یا 56K در اکثر اوقات به اندازه یک مودم 28/8K باشد که از آن جمله به : قابلیت خط تلفن ،سرعت کار شرکتی که خدمات اینترنت را از آن می گیرید ونیز سرعت سرویس دهنده ای که با آن تماس گرفته اید می توان اشاره کرد .بنابراین در چنین مواردی اگر از یک مودم 33/6K یا56K استفاده کنید هیچ چیز سریعتر نمی شود (شرکت های مخابراتی اندک- اندک شروع به تعویض خطوط تلفن قدیمی با خطوط جدید سریعتر نموده اند ) .

در نهایت باید گفت :اگر چه سرعت مودم مهمترین عامل در کار با اینترنت است اما این تنها عاملی نیست که سرعت ظاهر شدن ورقهای وب را روی صفحه تصویر مونیتور شما تعیین می کند .اگر مدت زیادی طول می کشد تا در کامپیوتر شما یک ورق وب ظاهر شود این دیگر به سرعت انتقال خطوط تلفن یا سرعت انتقال اطلاعات در شرکتی که خدمات اینترنت را از آن می گیرید ربطی ندارد .کامپیوتر شما کند است . این یک کار گروهی است که همه عوامل در آن شرکت دارند .دسته بندی : الکترونیک , کامپیوتر ,

آمار بازید
  کل بازدید ها :
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل مطالب :
  آخرین بروز رسانی :
 
درباره ما

  سلام خدمت شما بازدید کننده ی محترم. این وبلاگ توسط جمعی از دانش آموزان کلاس سوم راهنمایی مدرسه ی شهید بهشتی اهواز ساخت شده. این وبلاگ با هدف بالا بردن سطح اطلاعات عمومی مردم در رابطه با فناوری و تکنولوژی از ابتدای سال 1391 کار خود را آغاز کرده است. مدیر وبلاگ «سید علی روحانی» و نویسندگان پر تلاش آن عبارتند از : «امیر مهدی قنبرزاده» ، «سپهر کریم مقدّم» ، «علی مسیحی پور» و «سپهر ورناصری». خواهشمند است نظرات سازنده ی خود را جهت هر چه بهتر شدن وبلاگ در اختیار ما قرار دهید.
  ایجاد کننده وبلاگ : علی روحانی


ایده های برتر


با زدن این دکمه ما را در گوگل محبوب کنید
.