تبلیغات
مرجع اطلاعات و فناوری
    RSS

Blu-ray Disc.svg 

پشت یک دیسک بلو-ری

 

گونه رسانه

 

دیسک نوری با چگالی بالا

 

کدگذاری

 

MPEG2،
 H.264/MPEG-4 AVC و VC-1

 

گنجایش

 

۲۵ گیگابایت (یک‌لایه)
۵۰ گیگابایت‬ (دولایه)

 

ساز و کار خواندن

 

لیزر ۴۰۵ نانومتری:
×۱ در ‎۳۶
Mbit/s

×۲ در ‎۷۲ Mbit/s‏
×۴ در ‎۱۴۴ Mbit/s‏
×۶ در ‎۲۱۶ Mbit/s‏
×۱۲ در ‎۴۳۲ Mbit/s

 

سازنده

 

انجمن دیسک بلو-ری

 

کاربرد

 

نگه‌داری داده،
ویدئو با کیفیت بالا
صدای با کیفیت بالا
و بازی‌های پلی‌استیشن ۳

 

برای اطلاعات بیشتر به ادامه ی مطلب بروید


تاریخچه

دیسک های Blu-ray توسط انجمن دیسک Blu-ray، گروهی از شرکتهای ارائه دهنده لوازم الکترونیکی، سخت افزار کامپیوتر(computer hardware)، و شرکت های تولید کننده تصاویر متحرک ایجاد گردید. در 19 فوریه سال 2008 بیش از 450 عنوان دیسک Blu-ray در ایالات متحده آمریکا و بیشتر از 250 عنوان نیز در ژاپن منتشر شد. در تکاپوی فرمت‌های دیسک‌های نوری با ظرفیت بالا، دیسک Blu-ray با فرمت HD-DVD رقابت کرد. در آن زمان توشیبا شرکت اصلی حمایت کننده HD-dvd تولید و شرکت‌ها و بازار پخش کننده و ذخیره کننده‌های HD-DVD به سمت دیگر حمایت کنندگان آن هدایت میشد. در سال 1998 HDTV در بازار مصرف پدیدار گشت اگر چه به طور عمومی پذیرفته شده نبود و پخش و ضبط در آنها گران تمام میشد. در واقع وسیله‌ای که رمزنگاری HD برروی آنها منطبق شود مورد نیاز بود، در حالی که VHS‌های شرکت JVC و HDCAM های شرکت سونی این امکان را دارا بودند، به دلیل استفاده از طول موج کمتر لیزر، چگالی بیشتر در رسانه‌های نوری ممکن شد. در زمانی که شرکت شوجی ناکمورا Shuji Nakamura توانست نسخه آزمایشی دیود لیزر آبی را ابداع کند، که این باعث آغاز مرافعه تجاری طویلی گردید.

تعریفی از دیسک بلو-ری

دیسک بلو-ری (Blu-ray Disc یا BD) نام یک نوع دیسک نوری است. در حال حاضر بلو-ری بیشتر برای ذخیرهٔ ویدیو با وضوح بسیار بالا به‌کار برده می‌شود.

انواع دیسک‌های بلو-ری

دیسک‌های بلو-ری از نظر ظاهری شبیه دیسک‌های دی‌وی‌دی و سی‌دی هستند و از لحاظ گنجایش، به دو نوع تقسیم میشوند:

 • دیسک‌های بلو-ری یک‌لایه که گنجایششان ۲۵ گیگابایت میباشد.
 • دیسک‌های بلو-ری دولایه که گنجایششان ۵۰‬ گیگابایت است.

تفاوت بلو ری با دی وی دی و سی دی

دی وی دی و سی دی با اشعه قرمز (فروسرخ) کار می کنند اما بلو ری با اشعه آبی (فرابنفش) کار می‌کند.

دیسکهای که از تکنولوژی اصلی هستند عبارتند از :

 • تی دی کی
 • ای میشن
 • تی گیت
 • دلکین
 • دیوایس
 • سونی


نام Blu-ray از لیزر آبی بنفشی که در آن برای ذخیره وبازیابی استفاده میشود گرفته شده است. به موجب اینکه این نوع لیزر دارای طول موج کوتاهتری (405nm) می باشد در نتیجه داده ها و اطلاعات بیشتری نسبت به فرمت دیسک های DVD که دارای لیزر قرمز (650nm)هستند، را می توان روی دیسک های Blu-ray ذخیره نمود.یک Blu-ray دولایه توانایی ذخیره 50 گیگابایت، بیشتر از 5 برابر ظرفیت یک دیسک DVD دو لایه را دارد.

رقابت با HD-DVD

این دو فرمت برای بهره بیشتر در بازار در حال رقابت می باشند و تا زمانی که به طور مشخص و آشکار موقعیت بهتر یکی از آنها غلبه بر دیگری نکرده است، این رقابت ادامه خواهد داشت. امروزه دیسک های DVD استاندارد به درستی با HD-DVD تطبیق داده نشده اند از زمانی که حجم آن ها محدود می باشد و این به سبب استفاده از تکنولوژی لیزر قرمز با طول موج بلند می باشد. اخیرا لیزر آبی با طول موج کوتاه تر بر این مشکل فائق آمده است. این لیزرها به چگالی بیشتری از اطلاعات و در نتیجه ظرفیت نگهداری بیشتر روی دیسک، حدود 3 تا 10 برابر بیشتر از ظرفیت دیسک های یک لایه یک طرفه می باشند. دو رقیب برای به برتری در آینده وجود دارند که به شرح زیر است: Blu-ray با BD ( دیسک های Blu-ray)مشخص می شود. این فرمت توسط شرکت هایی چون سونی و ماتسوشیا(پاناسونیک) هیتاچی و فیلیپس ایجاد گردید.HD-DVD این فرمت بر پایه فرمت DVD شکل گرفته است. این فرمت توسط شرکتهایی چون توشیبا و NEC و سانیو شکل گرفته است.این رقابت به مشابه رقابت فرمتهای VHS و BetaMax در گذشته می باشد با این تفاوت که رقابت Blu-ray و HD-DVD بر پایه ظرفیت و پیچیدگی آن ها است. Blu-ray دیسک به ترتیب 25 و 50 گیگابایت در دیسک های یک لایه و دولایه در حالی که HD-DVDها 15 و 30 گیگابایت در دیسک های یک لایه و دو لایه خود عرضه کرده اند. برتری Blu-ray در حجم بالای آن می باشدو برتری HD-DVD در همخوانی آن با نسل فعلی دیسک های DVD ها با تغییرات محدود در نوع تولید می باشد و در نتیجه انتظار می رود قیمت ارزانتری نسبت به Blu-ray داشته باشد. دیسک های Blu-ray گرانتر اما حجم بیشتری از اطلاعات را در خود ذخیره می نمایند. همچنین این تفاوت در پخش کننده های آنها نیز وجود دارد به طور مثال پخش کننده پایونیر حدود 1800دلار قیمت دارد که نزدیک به 600 دلار از قیمت آن مربوط به لنز دستگاه به خاطر تکنولوژی جدید آن می باشد.

پایان رقابت Blu-ray با HD-DVD

بعد از چند سال از گذشت رقابت بین دو فرمت اخیراً در سال ۲۰۰۸ میلادی فرمت HD-DVD مغلوب این رقابت شد. توشیبا یکی از حمایت کنندگان فرمت HD-DVD رسما اعلام کرد که توسعه این فرمت را متوقف و دیسک‌های مبتنی بر این فرمت را عرضه نخواهد کرد بسیاری از فروشگاههای عرضه کننده دیسک‌های HD DVD نیز از فروش آنها اجتناب کردند و اندک شرکت‌های حامی این فرمت نیز مجبور به پیروی از فرمت رقیب یعنی Blu-ray شدند و توشیبا نیز صدها میلیون دلار روی HD-DVD خسارت دید. یکی از دلایل پیروزی فرمت Blu-ray، حمایت بزرگترین شرکت‌های فیلم سازی از این فرمت است. هنگامی که استودیو برادران وارنر عنوان کردند که از دیسک‌های Blu-ray استفاده می‌کنند، ضربه بزرگی به HD-DVD وارد آمد همانطوری که هم اکنون فقط نامی از بتاماکس باقی مانده‌است.

مشخصات فیزیکی

نوع

اندازه حجم قابل ذخیره سازی در یک لایه حجم قابل ذخیره سازی در دو لایه

حجم دیسک‌های با اندازه استاندارد

12 cm

25 GB / 23866 MiB / 25025314816 B

50 GB / 47732 MiB / 50050629632 B

حجم دیسک‌های با اندازه کوچک

8 cm

7.8 GB / 7430 MiB / 7791181824 B

15.6 GB / 14860 MiB / 15582363648 B

لیزر و نورشناسی

به موجب اینکه این نوع لیزر دارای طول موج کوتاهتری (405nm)می باشد در نتیجه داده‌ها و اطلاعات بیشتری نسبت به فرمت دیسک‌های DVD که دارای لیزر قرمز (650nm)هستند، را می‌توان روی دیسکهای Blu-ray ذخیره نمود. یک Blu-ray دولایه توانایی ذخیره ۵۰ گیگابایت، بیشتر از ۵ برابر ظرفیت یک دیسک‌های DVD دو لایه را دارد. اندازه کوچکترین نقطه‌ای که لیزر توانایی تمرکز روی آن را دارد به وسیله تجزیه یا پراش نور محدود می‌شود و به طول موج نور و روزنه عددی (شعاع همگرایی نور) که نور از آن عبور می‌دهد و لنزی که برای تمرکز استفاده می‌شود، بستگی دارد. با کاهش طول موج و افزایش روزنه عددی از ۰٫۶ به ۰٫۸۵ و نازکتر کردن لایه پوششی برای جلوگیری از آثار ناخواسته نوری، پرتو‌های لیزر توانایی تمرکز بیشتر در یک نقطه را پیدا خواهد کرد. این امر باعث امکان ذخیره بیشتر در سطح یکسان را می‌دهند.

تکنولوژی روکش سخت (Hard-coating Technology )

به دلیل اینکه لایه ای که در آن اطلاعات ذخیره می گردد نزدیک به سطح دیسک می باشد، این نوع دیسک ها نسبت به دیسک های DVD به خراش آسیب پذیرتر بود. اولین دیسک ها درون یک قاب پلاستیکی قرار می گرفتند. پیشرفت ها سرانجام توانست به وسیله یک پلیمر از این آسیب پذیری بکاهد و نیاز به قاب را از بین برد.دسته بندی : کاربردی , الکترونیک ,

آمار بازید
  کل بازدید ها :
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل مطالب :
  آخرین بروز رسانی :
 
درباره ما

  سلام خدمت شما بازدید کننده ی محترم. این وبلاگ توسط جمعی از دانش آموزان کلاس سوم راهنمایی مدرسه ی شهید بهشتی اهواز ساخت شده. این وبلاگ با هدف بالا بردن سطح اطلاعات عمومی مردم در رابطه با فناوری و تکنولوژی از ابتدای سال 1391 کار خود را آغاز کرده است. مدیر وبلاگ «سید علی روحانی» و نویسندگان پر تلاش آن عبارتند از : «امیر مهدی قنبرزاده» ، «سپهر کریم مقدّم» ، «علی مسیحی پور» و «سپهر ورناصری». خواهشمند است نظرات سازنده ی خود را جهت هر چه بهتر شدن وبلاگ در اختیار ما قرار دهید.
  ایجاد کننده وبلاگ : علی روحانی


ایده های برتر


با زدن این دکمه ما را در گوگل محبوب کنید
.